Kategoria:


Automatyka budynkowa – co to jest?

Automatyka budynkowa pozwala kontrolować temperaturę, oświetlenie, klimatyzację, wentylację i ogrzewanie. W jej skład mogą też wchodzić systemy nawadniające, przeciwpożarowe, przeciwzalaniowe, kontroli dostępu, czy sterowania roletami. Warto do niej włączyć alarm, monitoring, bramy, furtki, urządzenia AGD i RTV. Zintegrowany system zarządzania sprawdzi się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i biurowcach, czy budynkach użyteczności publicznej.

Jak wybrać komponenty automatyki budynkowej?

Sposób działania automatyki budynkowej zależy od użytych komponentów. Zazwyczaj ma ona strukturę rozproszoną, tym samym wykazuje większą odporność na uszkodzenia. W ten sposób możemy też ograniczyć ryzyko zakłóceń.

Przy projektowaniu inteligentnego systemu zarządzania budynkiem należy uwzględnić następujące czynniki:

• wielkość i rodzaj obiektu
• budżet,
• jakość i certyfikację urządzeń,
• koszty serwisowania,
• możliwość rozbudowy systemu.

Jak dostosować parametry pracy urządzeń do aktualnych potrzeb użytkownika? W zależności od instalacji sterowanie odbywa się za pomocą pilota zdalnego sterowania, programatora czasowego, chmury, aplikacji mobilnej lub panelu sterowania.

System zarządzania budynkiem – kluczowe zalety

Inteligentne sterowanie domem znacząco poprawia komfort życia mieszkańców, jednocześnie zapewnia im poczucie bezpieczeństwa. Automatyka budynkowa pozwala ustawić odpowiednią temperaturę i wilgotność w pomieszczeniach. Oprócz tego zapewnia pełną kontrolę nad oświetleniem, roletami, markizami i bramą garażową. System reaguje na zagrożenia, wysyłając powiadomienia do użytkownika. W zależności od sytuacji może też odciąć zasilanie, włączyć zraszacze lub włączyć alarm. Sama kontrola dostępu odstrasza potencjalnych złodziei, dlatego warto zamontować zamki elektroniczne. Oprócz tego system podnosi efektywność energetyczną budynku, tym samym pozwala obniżyć rachunki za media. Dobrym przykładem jest automatyczne włączenie światła po wykryciu ruchu. Z kolei ogrzewanie pracuje tylko wtedy, temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej ustawionej wartości. Automatyka budynkowa zapewnia optymalne warunki do pracy, tym samym wpływa na efektywność zespołu. Coraz więcej deweloperów decyduje się na takie rozwiązanie, aby zwiększyć wartość obiektu. W ten sposób mogą szybciej osiągnąć zwrot z inwestycji. System zarządzania budynkiem zmniejsza koszty utrzymania nieruchomości i obniża poziom zużycia zasobów, tym samym zapewnia zrównoważony rozwój.

Automatyka budynkowa – bezpieczeństwo i komfort

Czujnik ruchu potrafi wykryć intruza, po czym wysyła sygnał do centrali. Ta z kolei włącza alarm i wysyła powiadomienie do właściciela. Może również poinformować ochronę o włamaniu. Czujnik ruchu warto zsynchronizować z wideodomofonem, co ułatwia identyfikację rozmówcy. Dzięki temu zyskujemy pewność, że do obiektu nie dostaną się niepowołane osoby. Urządzenia działają zgodnie z ustalonym harmonogramem. W systemie ważną rolę odgrywają czujniki – gazu, temperatury, ruchu, zalaniowa, pożarowe, dwutlenku węgla, czy zmierzchu. Oprócz tego składa się on z przekaźników, siłowników, sterowników, oprogramowania systemowego wraz z infrastrukturą IT, a także modułu komunikacyjnego (przewodowego lub bezprzewodowego). Pierwszy moduł warto zaimplementować podczas budowy domu, a drugi można wdrożyć w dowolnym momencie. Dodatkowo użytkownik ma dostęp do narzędzi analitycznych, służących do generowania raportów. Analizując wyniki, możemy zoptymalizować pracę systemu.

Podobne posty

  • Automatyka budynkowa – wszystko, co warto o niej wiedzieć!
    Automatyka budynkowa – wszystko, co warto o niej wiedzieć!
  • Ekologia a baterie samochodowe – co trzeba wiedzieć?
    Ekologia a baterie samochodowe – co trzeba wiedzieć?