Historia szyfrowania jest niemal tak stara jak istnienie pisma. Pierwsze próby pojawiły się już w starożytnym Egipcie. Używano tam prostych kodów do przesyłania poufnych informacji. Dzisiaj, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, szyfrowanie danych towarzyszy nam często w codziennym życiu, np. podczas transakcji online, i jest niezbędnym elementem bezpieczeństwa w sieci. W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest, a także radzimy, jakie wybrać urządzenie do szyfrowania danych dla swojej firmy lub organizacji.
Co to jest szyfrowanie danych?
Czym właściwie jest szyfrowanie danych? Krótko mówiąc, to zbiór technik, które pozwalają na zakodowanie poufnych informacji w taki sposób, aby nie mogły ich odczytać osoby nieuprawnione. Można powiedzieć, że w ten sposób zamykamy dane w bezpiecznym sejfie. Otworzyć go mogą tylko osoby, które posiadają odpowiedni klucz.
Możemy wyróżnić dwa główne typy szyfrowania:
- Szyfrowanie symetryczne
Jest niczym zamknięcie i otwarcie zamka tym samym kluczem, który jest używany zarówno do szyfrowania, jak i deszyfrowania danych. Przykładami algorytmów symetrycznych są AES (Advanced Encryption Standard) i DES (Data Encryption Standard). Główna zaleta tego typu rozwiązania to szybkość. Jednak problematyczne może okazać się bezpieczne przekazanie klucza.
- Szyfrowanie asymetryczne
W tym przypadku używa się dwóch kluczy – jednego do szyfrowania (klucz publiczny) i drugiego do deszyfrowania (klucz prywatny). Można to porównać do zamknięcia informacji w specjalnym pudełku, które może być otwarte tylko przez właściciela klucza prywatnego. Jednym z najpopularniejszych algorytmów asymetrycznych jest RSA (Rivest-Shamir-Adleman). Choć jest wolniejszy od szyfrowania symetrycznego, zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa w wymianie kluczy.
Szyfrowanie programowane a sprzętowe — poznaj różnice
Rozpoczynając poszukiwania odpowiedniego rozwiązania do ochrony danych firmy czy organizacji warto wiedzieć, jaka jest różnica między szyfrowaniem programowym a sprzętowym. Przede wszystkim pierwsze z nich oferuje elastyczność oraz łatwość aktualizacji i integracji. Zazwyczaj jest również tańsze w implementacji i nie wymaga dodatkowego sprzętu, co czyni je idealnym wyborem dla małych i średnich przedsiębiorstw.
A co to jest sprzętowe szyfrowanie danych? Działa ono w oparciu o nowoczesne urządzenia — moduły kryptograficzne (HSM), które oferują wyższy poziom bezpieczeństwa. Wszystko dzięki dedykowanym układom kryptograficznym odpornym na wiele form ataków. To rozwiązanie zapewnia szybsze przetwarzanie danych i mniejsze obciążenie dla systemu
Jakie urządzenie do szyfrowania danych wybrać?
Decydując się na sprzętowe szyfrowanie danych, warto mieć też na uwadze, że wybór odpowiedniego urządzenia jest jednym z najważniejszych elementów strategii bezpieczeństwa Twojej organizacji. Warto wybrać, biorąc pod uwagę nie tylko funkcjonalność i efektywność, ale też reputację producenta oraz zgodność z międzynarodowymi standardami.
W tym kontekście urządzenia HSM od firmy Utimaco zasługują na szczególną uwagę. Te zaawansowane rozwiązania nie tylko zapewniają najwyższy poziom ochrony kryptograficznej, ale również oferują elastyczność i skalowalność. Dzięki temu z łatwością dostosowują się do rosnących potrzeb biznesowych.
Dostępne rozwiązania możesz porównać z pomocą certyfikowanych doradców Esysco, największej sieci partnerskiej Utimaco w Polsce. Decydując się na profesjonalne usługi konsultingowe, wybierasz urządzenie do szyfrowania danych bezpieczeństwo świadomie — zadzwoń lub napisz już dziś!