Kategoria:
Co to jest WordPress i dlaczego warto go znać?


Czy wiesz, że ogromna ilość stron internetowych, na których przebywasz, jest oparta na jednym systemie? Mowa o WordPressie, czyli oprogramowaniu, które umożliwia prowadzenie blogów czy stron internetowych bez umiejętności kodowania. Choć został on stworzony do obsługiwania głównie blogów, szybko stał się również podstawą do tworzenia stron internetowych – korzystają z niego ogromne firmy, takie jak Coca-Cola, Ebay czy Sony. Skąd taka ogromna popularność tego CMS-a i dlaczego warto go znać? Na te pytania odpowiemy właśnie w tym artykule!

WordPress jest zdecydowanie najpopularniejszym systemem zarządzania treścią (CMS). Jednak jego możliwości są zdecydowanie większe niż tylko publikacja postów na stronach i artykułów blogowych. Udowodnimy to w dalszych częściach artykułu.

WordPress został stworzony przede wszystkim do obsługi blogów – dzięki niemu użytkownicy mieli ogromną łatwość publikowania wpisów i artykułów bez potrzeby zagłębiania się w kod i bardziej zaawansowane narzędzia. Jego historia sięga roku 2003, kiedy został stworzony przez Mattai Mullenwega i Mike’a Little. Do ogromnego sukcesu WordPressa z pewnością przyczynił się fakt, że system ten był od początku i nadal pozostaje zupełnie darmowy. Użytkownicy docenili fakt, że nie muszą wydawać ogromnych pieniędzy na postawienie i obsługę strony internetowej, zwłaszcza jeśli sami się na tym nie znają – dzięki WordPressowi mogą skorzystać z gotowego i bardzo intuicyjnego rozwiązania. WordPress z blogów szybko stał się narzędziem wykorzystywanym przez firmy na całym świecie, a jego popularność zdecydowanie nie maleje.

Przede wszystkim dlatego, że ten CMS ma szereg zalet! Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich.

Bezpłatny dostęp

Tak jak wspominaliśmy wyżęj – to wielofunkcyjne oprogramowanie dostępne jest całkowicie za darmo. Gdyby tego było mało, bardzo często bezpłatne są również wtyczki, które rozszerzają jego funkcje.

Łatwość obsługi

WordPress jest bardzo intuicyjny – nawet przy niewielkich umiejętnościach można tworzyć za jego pomocą świetnie funkcjonujące strony internetowe. Bardzo łatwy w obsłudze jest także panel administracyjny, a jeśli chodzi o wygląd strony, można skorzystać z gotowych szablonów. WordPress jest dostępny całkowicie w języku polskim, nie ma zatem mowy o żadnej barierze językowej.

Dostęp z każdego urządzenia

Strona WordPressa znajduje się na serwerze, dlatego można z niej spokojnie korzystać z poziomu dowolnego urządzenia mobilnego z dostępem do internetu. Dodatkowo większość motywów oferowanych przez WordPress jest responsywna, dlatego nie musisz dostosowywać strony do różnych urządzeń.

Bogata społeczność

WordPress ma tyle użytkowników, że możesz mieć pewność, że w razie problemów z obsługą, zawsze znajdziesz w internecie kogoś, kto Ci pomoże. Ogromna liczba użytkowników sprawia, że ciągle powstają również nowe dodatki do WordPressa, które bardzo ułatwiają pracę z tym CMS-em.

Szerokie zastosowanie

WordPress jest zapleczem dla blogów, stron internetowych, serwisów e-commerce, portfeli internetowych, katalogów, mechanizmów komunikacji wewnątrz firmy i wielu innych. Dlatego znajomość WordPressa może mieć niebagatelne znaczenie dla Twojej przyszłej kariery.

Oprogramowanie przyjazne SEO

Strony budowane na WordPress bardzo dobrze dają się optymalizować pod kątem wyszukiwarek. Mają duże predyspozycje do wyświetlania się wysoko w wynikach wyszukiwania.

Interesuje Cię WordPress i chciałbyś zgłębić jego tajniki? Kursy WordPress mogą nauczyć Cię absolutnych podstaw użytkowania tego CMS-u, jak i znacznie bardziej skomplikowanych umiejętności. Sprawdź je i naucz się pracy z tym bardzo popularnym oprogramowaniem!

Podobne posty

  • Assembler: kluczowe informacje i zastosowania
    Assembler: kluczowe informacje i zastosowania
  • Automatyka budynkowa – wszystko, co warto o niej wiedzieć!
    Automatyka budynkowa – wszystko, co warto o niej wiedzieć!